Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan dolaşımı enfeksiyonu (sepsis) tanısı nasıl konur?

31,683
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kan dolaşımı enfeksiyonu (sepsis) tanısı nasıl konur?

Sepsis, kan dolaşımına bakteri, virüs, mantar gibi bir enfeksiyon etkeninin karışması demektir. Kana karışma sayesinde bu enfeksiyon etkeni tüm organlara ve vücuda yayılır. Uğradığı her organa hasar verir.

Bu yüzden sepsis yani kan dolaşımı enfeksiyonu çok tehlikeli bir durumdur. Bu hastalığın ölüm oranı %40'tır. Sepsisli olan her 10 vakanın 4'ü ölümle sonuçlanır. Bu yüzden, erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Sepsis tanısı

Sepsis geçiren hastaların kanında hangi bakteri veya hangi mantarın olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü ona yönelik gerekli tedavi verilir. Bunu öğrenmenin yollarından biri, hastanın ateşli olduğu dönemde, kan örneği alınarak buradan bakteriyi veya mantarı üretmeye çalışmaktır. Buna kan kültürü denir. Fakat bu işlemin bazı dezavantajları vardır. İşlem uzun sürede sonuçlanır. Yavaş üreyen bakterilerde ve mantarlarda bu süre 1 hafta 10 güne kadar çıkabilir. Hasta antibiyotik alıyorsa sonuç etkilenir. Bu nedenlerle kültüründe pozitiflik oranı yani bakteri/mantar yakalama oranı %15-25 civarındadır.

Kan dolaşımı enfeksiyonu teşhisi

Kan kültürünün bu dezavantajlarından dolayı alternatif bazı yöntemler üretilmiştir. Bunlardan en önemlisi SepsiTest'dir. Bu test, kandan direk çalışılan, sepsis yani kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı için hızlı bir moleküler PCR testidir.

SepsiTest ile kan örneği alınarak kan dolaşımı enfeksiyonuna sebep olabilecek 700'ün üzerinde bakteri ve mantar saptanır. Bunu kanda dolaşan bakteri ve mantarların DNA'sını saptayarak yapar. Şu anda dünyada en geniş paneli saptayan ve isimlendiren PCR testi durumundadır.

Bu test kan kültürü gibi antibiyotik verilmesinden etkilenmez. Bu yüzden tedavi yanıtını ölçmede de etkilidir.

SepsiTest, 4 saat içinde kanda bir bakteri veya mantar olup olmadığını söyler. Sonuç negatif ise test burada sonlandırılır. Bakteri veya mantar yoktur. Eğer sonuç pozitif çıkarsa, test devam ettirilir ve kan dolaşımı enfeksiyona sebep olan bakteri veya mantarın ismi konur. Buna göre tedavi yönlendirilir. Bu test, çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilir.   

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat