Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalın bağırsak kanserinde laparoskopik ve robotik yöntemlerin avantajları nelerdir?

17,718
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kalın bağırsak kanserinde laparoskopik ve robotik yöntemlerin avantajları nelerdir?

Minimal invaziv cerrahide son 20 yılda yaşamış olduğumuz hem teknolojik gelişmeler, hem de cerrahların bu konudaki tecrübelerinin artması sayesinde bugün kalın bağırsak kanserleri, hem laparoskopik yöntemle hem de robotik yöntemle yapılabilmektedir. 

Laparoskopik ve ve robotik cerrahide, her iki yöntemin de açık yönteme göre avantajları küçük kesilerin olması, yara yeri enfeksiyonlarının az olması ve ameliyatların daha az kanama ile gerçekleşmesidir. Ayrıca ameliyat sonrası hastalarda ağrının daha az olması, hastanede kalma süresinin azalması ve işe dönme süresinin daha çabuk gerçekleşmesi söz konusudur. 

Şüphesiz ki, yaptığımız ameliyatlar bir kanser, yani onkolojik ameliyat olduğu için bazı sorular da geliyor: Acaba biz açık cerrahilere göre laparoskopik veya robotik yöntemle etkin bir ameliyat yapabiliyor muyuz, onkolojik sonuçlar açısından? Bunlara da baktığımız zaman son 10 yıldır yapılan çalışmalar şunu göstermiştir ki, tecrübeli ellerde, bu konuda birikimi olan kişiler tarafından yapıldığında, onkolojik sonuçlar açısından gerek laparoskopik cerrahinin gerekse robotik cerrahinin açık cerrahiye göre bir dezavantajının olmadığı yönündedir. Dolayısıyla günümüzde kalın bağırsak kanserlerinin laparoskopik veya robotik yöntemle yapılması daha etkin, hasta sonuçları bakımından da daha yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat