Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kahve demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

1,681
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kahve demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kahve demlerken genel kurallara ve damak zevkinize göre dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta var.

Öncelikle kahvenizin sertliği sizin beğeninize kalmış durumdur. Bu nedenle sert kahve seviyorsanız sert kahve çekirdeklerini, hafif kahve seviyorsanız hafif aromalı kahve çekirdeklerini tercih etmelisiniz. Farklı aromalar yakalamak isterseniz değişik çekirdekleri harmanlayıp öğüterek yeni aromalar yaratabilirsiniz.

Kahvenizi demlerken demleme suyunun sıcaklığına ve suyun sertlik ve mineral değerlerine çok dikkat edilmeli. 

Kahve yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kahve çekirdeklerinin kavrulma süreleri. Çok kavrulmuş bir kahveyi ideal oranından fazla kullanırsanız kahvenin karakteristik özellikleri kaybolabilir. Unutmayın her kahve kendi aromatik özelliklerini yansıtacak oran ve teknikle demlenmeli. 

Kahvenin lezzetini ve aromasını etkileyen bir başka etken de kahvenin tazeliğidir. Örneğin yeni kavrulmuş yani birkaç gün önce kavrulup öğütülmüş ve demlenmiş bir kahvenin lezzeti ile öğütüldükten sonra 3-5 ay bekleyen kahvenin lezzeti çok farklı olur. Kahvenin lezzeti tazeliği ile doğru orantılıdır. Ne kadar taze ise o kadar lezzetli olur. Bu nedenle kahvenin üretim zamanı ve saklanma koşulları çok önemlidir. Kahve uzun süre saklanacaksa hava almayacak şekilde saklanmalıdır.

Kahve yaparken mutlaka yeni çekilmiş kahve çekirdekleri tercih edin. Bunun için evinizde bir kahve değirmeni bulundurun. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat