Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadrolu olan sözleşmeliler iş sonu tazminatı alabilir mi?

153
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadrolu olan sözleşmeliler iş sonu tazminatı alabilir mi?

İş sonu tazminatı kurumunda fiilen, askerlik ve doğum dışında kesintisiz en az 2 hizmet yılını tamamlayanlar için geçerlidir.

- Çalışana sürekli tam iş göremezlik geliri, malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması
- Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesinin feshedilmesi veya yenilenmemesi
- İlgilinin ek 6. maddenin ikinci fıkrası uyarınca sözleşmeyi feshetmesi
- İlgilinin işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini sonradan kaybetmesi
- İlgilinin ölümü

Yukarıdaki hallerden birinin vuku bulmasından dolayı hizmet sözleşmesi sona erenlere, kurumunda çalışılan her tam hizmet yılı için ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı aylık brüt ücret tutarında iş sonu tazminatı ödenir.

Bu tazminatın ödenmesinde; daha önce iş sonu tazminatı, ikramiye ve kıdem tazminatı ile benzeri ödemelerde değerlendirilmiş süreler dikkate alınmaz. 

Sözleşmeli personelin memurluk kadrosuna alınması halinde ki buna belediyeler de dahildir, bu durumda çıkarılan yasa hükmünü dikkate almak gerekir ama önceki uygulamalarda iş sonu tazminatı ödenmeyerek sözleşmeli olarak çalışılan günlerin emekli sandığı hizmet sürelerinin hesabında dikkate alınır.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat