Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir?

272,018
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir?

Bu sorunun yanıtını dış genital sistemin bir maketi üzerinden anlatalım. Maketin alt tarafında vajinal kanalı görürüz. İlerisi rahim ağzıdır. Ardından rahmin içini görürüz. Maketin iki yanında gördüğümüz kısımda fallop tüpleri ve kanallar, hemen altında da yumurtalıklar vardır. 

Yumurtlama süreci 

Yumurlamanın gerçekleşmesi için âdet kanamasının ilk gününden itibaren sağda veya solda bir yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girer. Bu olgunlaşma sürecinde etrafında sıvı biriktirmeye başlar. Yaklaşık olarak her gün büyüyerek 28 günde bir âdet gören kadında sikrusun yani âdet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında, 14. gününde içi sıvı dolu 18-20 mm çapında folükül adı verilen kesecik oluşur. 

Sonrasında, hormonların etkisiyle folokül çatlar, içindeki sıvı boşalır ve içindeki olgun yumurta hücresi kanallardan 1 tanesinin, yani oluştuğu yerdeki kanalın içine girer. Burada içindeki tüycüklerin etkisiyle kanalın içinde ilerler. Buna yumurtlama süreci adı verilir. Yumurta hücresinin yumurtlama olduktan sonra 12 ile 24 saat arasında döllenmesi gerekir. O yüzden yumurtlama doğurganlığın en maksimum günü olmakla beraber, yumurtlama olduktan 12-24 saat sonra yumurta hücresi canlılığını kaybettiği için gebelik oluşmaz. 

Örneğin; kadının âdet döngüsü 30 gün ise o zaman o yumurtlama günü 14. gün değil 16. gündür. Şöyle bir formülle hesaplanır: Sikrus günü sayısı -14?tür. Eğer bir kadın 32 günde 1 adet görüyorsa, o zaman âdet gördükten ilk gün sonra 18. gün yumurtlaması oluyor. Eğer bir kadın 28 günde 1 âdet görüyorsa 14.gün olur. 26 günde 1 âdet gören bir kadında yumurtlama 12.günde gerçekleşir. Bu şekilde bir hesaplama yapılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat