Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunu nasıl tedavi edilir?

24,570
kez izlendi
Puan: 2.79 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunu nasıl tedavi edilir?

Cinsel isteksizliğin tedavisinde nedene yönelmek gerekir. Bunun içinde karşılıklı ve detaylı bir görüşme ile nedenler araştırılmalıdır. Örneğin cinsel isteksizliğin nedeni bir evlilik sorunu ya da eş reddi ise bir evlilik terapisine gidilmelidir. Eş reddi söz konusu olduğu için cinsel terapi çok doğru, etik olmayacaktır.

Organik nedenlerle kullanılan bazı ilaçların cinsel isteksizlik yaratması durumunda ilaçların değiştirilmesi veya tıbbi hastalığın tedavisi takip edilen yollardır.

Cinsel isteksizlik tedavisi
Temelde, psikolojik anlamda cinsel isteksizliğin tedavisi cinsel terapi ile yapılmaktadır. Eğer, yetiştirilme tarzı ile ilgili durumlar öne çıkıyorsa cinsel terapi yerine cinsel danışmanlık ile sorunun çözümüne bakılabilir. 2-3 seanslık danışmanlıkla, cinsel arzunun doğasını anlatmak ve bu arzunun kadının hakkı olduğunu anlatmak yararlı sonuçların alınmasına yardımcı olabilir.

Kullanılan bir diğer yöntem ise erkeğin de dahil olduğu çift terapileridir.  Ancak, bir depresyon mu var, ne zaman başladı, depresyona bağlı ikincil bir cinsel isteksizlik mi var gibi sorular sorarak mutlaka problemi görmek gerekir. Eğer bir depresyon varsa, depresyonu tedavi etmeden ilerlemeniz mümkün olmayacaktır.

Bazen, cinsel isteksizliğe kayınvalidenin yan odada yaşaması gibi çok basit durumlar bile neden olabilir. Bu gibi durumlarda küçük ama aile için büyük düzenlemelerle sorunun çözümüne bakılmaktadır.
Cinsel terapinin amacı

Cinsel terapinin amacı kadının cinsel isteğini arttırmaya yönelik sorunları ortadan kaldırmaktır. Daha güzel görünmelerini sağlamak, vücut bakımına özendirmekle başlayan; pornografi ve fantezilerle ilerlemeyen, çiftlerin karşılıklı konuşmalarını ve duygusal paylaşımlarını arttırmaya yönelik bir takım uygulamalarla birlikte, mutlaka tensel uyarıyı arttırmaya ve ön sevişme sürecini uzatmaya yönelik yollar izlenmelidir.

Yeterli uyarma olduğunda ve kendine izin verdiğinde her kadının cinsel isteği olduğu bilinmektedir. Ancak bu noktada kadın ve erkeğin cinselliğe karşı motivasyonu da önem kazanmaktadır. Cinsel istek bozukluğuna karşı üretilmiş bir ilaç bulunmamaktadır. Kadında görülen cinsel istek duygusu oldukça kompleks bir durumdur. Duygusallık, tensel uyarma, düşünceler vb. durumlar cinsel istek üzerinde etkili olmaktadır. Piyasada satılan cinsel isteği artırıcı ilaçlarla ilgili olarak bilimsel gerçekler bulunmamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat