Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur?

31,844
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur?

Batıda cinsel isteksizlik, geçirilmiş travmalar, zorlu doğumlar, yaşam olayları, depresyon ve organik sebeplerle kendini daha belirgin olarak göstermektedir. Daha geleneksel ve gelişmekte olan toplumlarda yetiştirilme şekli en belirleyici etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetiştirme şekli ile kastedilen aile içinde verilen terbiye değil; geleneksel tutum, sokaktakilerin ne konuştuğu ve komşunun ne düşündüğüdür.

Görücü usulü evliliklerin olduğu toplumlarda cinsel isteksizliğin fazlaca görüldüğü bilinmektedir. Görücü usulü evliliklerde partnerin fantaziye uygun düşmemesi durumu olabilmektedir. Bu durum hem kadını hem de erkeği cinsel isteksizliğe itebilmektedir.

Cinsel isteksizlik nedenlerinden biri de, bireyin kendini ya da karşısındaki kişiyi çekici bulamama durumudur. Bununla beraber ahlaklı ve geleneksel kadın olma anlayışı ve organik sorunlar nedeniyle de cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. 

Menapoz cinsel isteksizliğe direkt olarak engel olmasa da, kadında gelişen artık böyle şeyler benden geçti düşüncesinin kendisi engel oluşturmaktadır.

Organik nedenlerle kullanılan bir takım ilaçlar da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bizim toplumumuz için cinsel travma cinsel isteksizliğin nedenleri arasındadır. Kişi, travmaya karşı geliştirdiği savunma mekanizması isteksizliğe neden olabilmektedir. Cinselliğin yaşanması ile birlikte tekrar travmaya geçiş olacağı düşüncesi kadında savunma mekanizmasının ve cinsel isteksizliğin gelişmesine neden olabilmektedir.

Bebek sahibi olmak istemeyen çiftler, gerek duygusal olarak gerek çekicilik ve fiziksel özellikler nedeniyle eş reddi de cinsel isteksizliği tetikleyen diğer unsurlardır. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat