Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlar yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

184,167
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlar yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Kadınlar yumurtlama günlerini sadece kağıt kalemle hesaplamak isterlerse öncelikle ortalama adet döngüsünü bir yere yazarlar. Örneğin bu döngüye 30 gün süre diyebiliriz. Bunda 14 rakamını çıkardığımızda yumurtlama gününü buluruz. Bu 16 demektir. Eğer 32 günde bir adet görüyorsanız bu o zaman 18. gün demektir.


Adet kanamasının ilk gününden itibaren saydığımızda 16. gün yumurtlama gerçekleşir. Bunun hassasiyeti yüzde 75'tir. Kadın vajinal salgılardaki artışı fark edebilir. Bunu daha çok üremede daha deneyimli olan ve ileri yaşlardaki kişiler anlayabilir. Yumurtlama günü vajinal salgıda bir uzama gerçekleşir. Bu uzama östrojen hormonunun kanda çok fazla salgılanması nedeniyle rahim ağzı salgısına yaptığı etki nedeniyle gerçekleşir. 

Bir başka hesaplama ise bazel vücut ısısı hesaplama ile ilgilidir. 1 derecenin onda birine kadar hassasiyet gösterebilen termometrelerle günlük vücut ısısı ölçüldüğünde yumurtlama gününden başlayacak şekilde vücut ısımızın 0.5 ile 1 derece arttığını görürüz. Yumurtlamada salgılanan progesteron hormonu vücudun ısısının artmasına neden olur. Bunun için bazel vücut ısımızı ölçerek yumurtlamanın olduğu günü anlayabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat