Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlar hangi nedenlerle yumurtlayamaz?

73,278
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlar hangi nedenlerle yumurtlayamaz?

Üreme çağının öncesinde, yani çocukluk çağında yumurtlama olmaz. Menopoz döneminde de yumurtlama olmaz. Yumurtlama ergenlik ile başlar ve üreme çağının sonuna kadar devam eder. 

Yumurtlama olmama nedenleri

Bu sorunun yanıtını vermek için öncelikle birkaç noktayı ele almak gerekir.

Günümüzde en sık görülen yumurtlayamama sorunu polikistik over adı verilen yumurtlama tembelliğidir. Bu da kadınların %15?inde görülür ve yumurtlama 1 ay 14.gündedir, 1 ay 16.günündedir veya o ay hiç yumurtlama olmaz. Bu durum polikistik overdir. 

Herhangi bir nedene bağlı olarak yumurtlama fonksiyonları azalmıştır. Bu durum üreme çağının sonlarında sık görülen bir durumdur. Ya da herhangi bir nedenle üreme çağının sonlarında olmasa dahi, prematüre overyen yetmezlik denilen halk arasında erken menepoz olarak adlandırılan bir sorun vardır. 

Bunların ayrımı ancak jinekolojik muayene ile belirlenebilir. Bunun dışında doğum kontrol hapı kullanımı da yumurtlamayı bloke ederek yumurtlamama sorununa neden olur ama kadın zaten doğum kontrol hapı kullandığını bilir. 

Genel olarak söylemek gerekirse, en sık görüleni polikistik over denilen yumurtlama tembelliğidir. Diğer bir sorun da artık doğurganlığın yavaş yavaş yaşa bağlı olarak azalmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat