Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlar ayak sağlığına uygun ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeliler?

1,668
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlar ayak sağlığına uygun ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeliler?

Kadınlar ayak sağlığına uygun ayakkabı seçiminde zorluk yaşayabilirler. Kadın ayakkabılarında dikkat edilmesi gereken konulardan biri ayakkabıların topuk boyudur. Kadınların, ayak sağlıkları için giymeleri gereken en yüksek topuk boyu 5 cm olmalıdır.


Kadınlar için tasarlanmış ince topuklu ayakkabılar topuk üzerinde dengeyi sağlamayı zorlaştırdığı ve yük dağılımının dengesini bozduğu için sağlıklı değildir. Yüksek topuklu ayakkabılar aşil tendonu denilen ayak bileği arkasındaki bağda kısalmaya neden olur. Yüksek topuk sonucu ayağın ön kısmına anormal bir yük biner. Bu yük binmesi sonucu ayağın parmak kemiklerinin arka kısımlarında ciddi nasırlaşmalar ortaya çıkar.

İnce topuklu ayakkabılar sık giyildiği takdirde ayak parmaklarında eğrilmeler, nasırlaşma ve deformasyonlara yol açar. Topuklu ayakkabılarda burun kısmının yerden biraz kalkık olanları uygundur. Aynı şekilde dolgu topuklu ayakkabılar sivri topuklu ayakkabılara nazaran daha sağlıklıdır.

Kadınlarda ayak sağlığı için ayakkabının ayağı tam olarak kavraması gerekir. Kadınların ayak sağlığına uygun ayakkabı seçimi düz ve ince tabanlı ayakkabılar olup bu ayakkabılar ortadan kolay bükülmemelidir.

Düz tabanlı ayakkabılarda tabanların şoku emebilen özellikte olması gerekir. Aynı zamanda burun kısmının yuvarlak, parmakların rahatça hareket edebildiği ve yumuşak deriyle kaplanan ayakkabılar sağlık için önem taşır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat