Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaç haftalık hamile olunduğu nasıl hesaplanır?

57,265
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kaç haftalık hamile olunduğu nasıl hesaplanır?

Kaç haftalık hamile olunduğunun hesaplanmasında önemli olan hamileliğin başladığı dönemdir. Bu dönem tıp literatüründe son görülen âdet kanamasının ilk günüdür. 

Genelde kadınlar bu günü hatırlamakta güçlük çekmez. Ancak hatırlanılmaması durumunda gebeliğin ilk aylarında yapılan ultrasonografi ile kesin tarih öğrenilebilir. Bu ultrasonografi ile en fazla 1 ? 2 gün yanılma payı olur. Gebeliğin ilk ayında yapılan ultrason hamilelik haftası ile ilgili doğru sonuçlar vermektedir. 

Son âdet tarihini bilmeyen ya da daha önce tıbbi bakıma gelmemiş olan hastalarda önemli olan erken evrede yapılan ultrason ile kesin tarihi hesaplamaktır. 

Gebelik haftası ilerledikçe ultrasonun da yanılma payı artabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde yapılacak ultrason ile 1- 2 günlük yanılma payı verirken gebeliğin son aylarında yapılan ultrason ile 4 - 5 haftalık yanılma payı vardır. 

Gebeliğin son ayındaki ultrason ilk defa yapıldığından bebekte ortaya çıkan küçüklük gelişimi geriliği mi yoksa yanlış hesaplama olduğu hakkında ipuçları verir. İnternette bulunan hesaplayıcılar kullanılabilmekle beraber her kadının âdet döngüsü sabit olmadığından ve yumurtlama dönemi farklı olduğu için yanılma payı olabilir. Bu sebeple gebeliğin erken dönemlerinde yapılacak ultrason kesin tarih için önemlidir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat