Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaç aylık hamile olunduğu nasıl hesaplanır?

779,904
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Kaç aylık hamile olunduğu nasıl hesaplanır?

Hamilelik normalde hafta hafta hesaplanır ama anneler bunu ay ay olarak da bilmek ister. Hamilelik için 9 ay 10 gün denildiği zaman bunun içinde yumurtlama süresi yani 14 günlük yumurta hücresinin olgunlaşma süresi de bulunur. 

Gebelik ana rahmine düştüğü andan itibaren deği, son âdet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Bu durumda bir yumurta hücresi sağ veya sol yumurtalıkta olgunlaşmaya başlar. Bu yumurta 14. gün döllenir ve âdet gecikmesi 4 haftalık süreç sonunda ortaya çıkar. Bu gecikme sonrasında buna gebelik denir. Anne adayları kimi zaman "3 haftalık hamileyim" dediğinde bu dikkate alınmaz. Bunun üzerine 2 haftalık yumurtlama süreci de eklenir.

Gebelik hesaplama

Gebelik, son âdet tarihininin ilk gününden itibaren hesaplanır. Bu hesaplamaları internetten veya elinize bir takvim alarak son âdet tarihinin ilk gününü takvime girerek yapabilirsiniz.

Bebeğin doğacağı günün hesaplanması

Anne adayı bebeğinin doğacağı günü hesaplamak isterse, örnek olarak son âdet tarihi bir yere yazılır. Örneğin, son âdet tarihi 22 Nisan olan kişi bu tarihe 7 ekler ve 29 Nisan olur. Ay kısmından da 3 ay çıkartılır Ocak ayına denk gelir. Bu durumda bebeğin doğum tarihi 29 Ocak şeklinde çıkar.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat