Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabız olan kız çocuğu neler yememeli?

2,686
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kabız olan kız çocuğu neler yememeli?

Kabız olan çocuklarda beslenme büyük önem taşımaktadır. Kabız olan çocuklar muz, patates, pirinç unu,pirinçli gıdalar, pilav ,nişasta ve beyaz ekmeği tüketmemelidirler. Ailenin beslenme alışkanlıkları da kabız olan çocuğun beslenmesine uygun olacak şekilde düzenlenmelidir.  

Ağır yağlı, işlenmiş ve besin lifi içermeyen gıdaların tüketimi bağırsak hareketini yavaşlatacağından tüketilmemelidir. Kabız olan çocuklarda mutlaka su tüketimi arttırılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suyun gazlı içecekler ve  çaydan değil sadece su olarak tüketilmesini sağlamaktır. Kabız çocuklara verilecek inek sütü günde 500 ml'nin üstüne çıkmamalıdır. 

İnek sutu yerine kabız çocuklara keçi sütü veya soya sütü verilebilir. Çocuğun bol lifli beslenmesi sağlanmalı yüksek lif ve sorbitol içeren besinlere beslenmesinde yer verilmelidir. Örneğin; meyvelerden erik, elma, armut, kayısı sebzelerden lahana, kabak, kerevize çocuğun beslenmesinde mutlaka yer verilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat