Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekolojide robotik cerrahinin faydaları nelerdir?

23,742
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Jinekolojide robotik cerrahinin faydaları nelerdir?

Robotik cerrahi bilgisayar destekli bir kapalı ameliyat yöntemidir. Robotik cerrahinin faydalarını iki grup halinde değerlendirmek gerekir. Biri cerrah, diğeri ise hasta temelli faydalardır.

Robotik cerrahinin cerrah için faydaları

Robotik cerrahide cerrahın kullandığı kamera 3 boyutludur. Dolayısıyla cerraha bir derinlik duygusu, açık ameliyat yapıyormuş hissi verir. 

Robotik cerrahide kullanılan kamera cihaz tarafından tutulur. Kamera asistan tarafından tutulmadığı için herhangi bir titreme sorunu olmaz. Kontrol cerrahta olduğu için de çok eğitimli bir asistana ihtiyaç olmaz. 

Robotik cerrahide kullanılan trokarlar 8mm genişliğindedir. İçinde kullanılan cihazlar, enstrümanlar da çok önemli gelişmelere sahiptir. Uçları elimizin hareketi gibi 180 derece dönüş yapacak şekilde, en ulaşamadığımız noktalara ameliyat sırasında ulaşmamızı sağlar. 

Robotik cerrahinin hasta için faydaları cihazın getirdiği teknolojik gelişmeler ile ilgilidir. Teknolojik gelişmeler cerraha fayda sağlıyorsa, bunun sonucunda cerrahın performansı da hastanın üzerine yansıyacaktır.  

Robotik cerrahinin hasta için avantajları

Gelişmiş olan teknolojik özellikler ve küçük trokarların kullanımı sayesinde hastanın kesileri 8mm'yi geçmez. Dolayısıyla küçük kesi olduğu zaman daha az ağrı olacaktır. 

Hastadaki ağrının daha az olması sayesinde hastanın ağrı kesici ilaç ve aneljezik ihtiyacı daha az olur.

Hasta daha küçük kesilere sahip olduğu için iyileşme daha hızlı olur, daha hızlı ayağa kalkar ve daha çabuk taburcu olur. 

Kesiler küçük olduğu için aynı zamanda kozmetik avantajları da vardır. 3 boyutlu görüntü alınabilmesi, robotik cerrahi enstrümanlarının hassas olması sayesinde en küçük kanamalar dahi kolayca durdurulur, hastada çok daha az kan kaybı yaşanır. 

Bunlar son derece önemli özelliklerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat