Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekolojide laparoskopi ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

25,920
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Jinekolojide laparoskopi ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

Laparoskopi artık günümüzde çok önemli bir cerrahi teknik durumunda. Laparoskopinin en büyük avantajı karın açılmadığı için kadının ameliyat sonrasında karnının içerisine ne kadar büyük bir cerrahi yapılmış olursa olsun kendisini çok rahat hissetmesidir ve birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilmesidir. 

Bugün için biz hemen hemen jinekoloji ile ilgili kanser dahil bütün ameliyatları laparoskopi ile yapabiliyoruz. En sık olarak yaptığımız ameliyatlar yumurtalıklar ile ilgili olan ameliyatlar. Yumurtalık kistlerini, özellikle çikolata kistlerini laparoskopi ile çok rahatlıkla alabiliyoruz. 

Tüplerde problem varsa, tüpler rahim filminde tıkanık çıktıysa ya da hidrosalpinks dediğimiz durum varsa, o zaman biz hidrosalpinks'i almak; yapışıklıklardan şüphe ediyorsak yapışıklıkları ayırmak ya da kapalı olan tüpü açmak için yine laparskopiyi kullanıyoruz. Kadınlarda çok sık rastlanan tümörlerden miyomlarda, miyomları rahimden alırken yine laparoskopik yöntemi kullanabiliyoruz. Ancak miyomlar 3 adetten fazla ise laparoskopi ile miyomları almak genellikle biraz daha uzun süreceği için daha çok açık teknikleri de kullanabiliyoruz.

Kadın doğum içerisinde kısırlık ile ilgili olan ameliyatlar dışında laparoskopi bugün artık kanser hastalarında da kullanabiliyor. 

Laparoskopik ameliyatlarda karın açılmadığı için, cerrahın eli karnın içerisine değmediği ve dokuyu hissetmediği için halk arasında sanki bir şeyler eksik alınıyormuş, sanki bir şeyler eksik yapılıyormuş gibi algılanıyor ve laparoskopik ameliyatlardan sonra hastalığın tam temizlenmediği için tekrarlayabileceğine inanılıyor. Oysaki laparoskopik ameliyatlarda açık ameliyatlarda ne yapılıyorsa, her şey birebir aynı şekilde yapılabiliyor. Parçalar alınabiliyor, temizlenebiliyor, dikiş atılabiliyor. Laparoskopinin optiği, kamerası dokunun hemen dibine kadar getirilebildiği için çok daha fazla ayrıntı görülebiliyor, çok daha ince dokular arasında çalışma yapılabiliyor. 

Bir kistin veya miyomun tamamen temizlenmesi aslında laparoskopik ameliyatlarda daha mümkün çünkü açık ameliyatlarda cerrahın ameliyat alanına belli bir seviyede durması gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat