Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İyi bir sofralık zeytin nasıl olur?

13,425
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İyi bir sofralık zeytin nasıl olur?

İyi bir sofralık zeytin ince kabuklu, küçük çekirdekli dolayısıyla yüksek miktarda et dokusuna sahip olmalıdır. Et-çekirdek bağlantısı zayıf olmalı ve ağza alındığında çekirdeğinden kolay ayrışmalıdır. 

Zeytinin kuru madde oranı yüksek, su oranı düşük olmalıdır. Bunun yanında hemen her gıdadaki en önemli tat unsuru olan yağ içeriği de yüksek olmalıdır. Aslında saymış olduğumuz özellikler ile ülkemizdeki en yaygın sofralık zeytin çeşidi olan Gemlik çeşidi zeytini tarif etmiş oluyoruz. Gemlik çeşidi zeytin bu özelliğini, yetiştiği Güney Marmara bölgesi ekolojik koşullarından alır. 

Güney Marmara Bölgesi, sahip olduğu özel iklimi sayesinde dünyanın hiçbir yerinde olmayan "Gemlik çeşidi" zeytini bizlere sunmuştur.

İyi bir sofralık zeytin, belirtmiş olduğumuz bu özellikleriyle beraber, fiziksel olarak sağlam et dokusuna sahip olmalı, kabuk kusuru içermemeli ve doğal yöntemler ile işlenmiş olmalıdır. 

Siyah zeytin, siyah ve siyaha yakın, yeşil zeytin ise yeşilden sarımsı yeşile kadar değişen renk tonlarına sahip olmalıdır. Hiçbir zaman hem siyah, hem de yeşil zeytinde tekdüze renk aranmamalıdır. 

Bir tarım ürünü olan zeytin, aynı ambalaj içerisinde farklı renk tonlarına sahip olabilir. Bu olay bir bakıma doğallığın göstergesidir. 

Zeytin satın alırken dikkat edilecek hususlar

İyi bir zeytin satın almak istiyorsak, ambalajlı ürünleri tercih etmemiz lehimize olacaktır. İster siyah, ister yeşil zeytin öncelikle Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin tebliğine uygun üretilmiş olmalıdır. Ancak bu şekilde aldığımız ürünün, bakanlığın ilgili mevzuatlarına uygun olduğunu anlayabilir ve gıda maddeleri üretiminde çok kullanılan tabir olan "merdiven altı" üretim olmadığı konusunda güvene sahip olabiliriz.

Bunun yanında TSE'nin yani Türk Standartları Enstitüsünün ilgili standardına ve İSO yani Uluslararası Standardizasyon Organizasyonunun kalite ve gıda güvenliği konusundaki belgelerine sahip olması ürünü ön plana çıkaran artı özelliklerdir. Diğer yandan bir gıda ürünü olan zeytinin üretiminden tüketimine kadar olan sürecin izlenebilir ve raf ömrünün garantilenmiş olması da çok önemlidir.

Diğer önemli bir konu ürünün marka değeridir. Bilindiği üzere kurumsallaşmış ve uluslararası üretim yapan markalar, marka değerlerini korumak zorundadırlar. Özellikle ihracat yapan markalarda kalite ve gıda güvenliği daha ön plandadır. Dolayısıyla bu tarz işletmeler markalarının, kalite, güven ve süreklilik ilkelerine çok daha fazla önem vermekte olup daha fazla zaman ve mühendislik harcamaktadırlar. Bu durum da o markanın ürününü daha değerli kılmaktadır.

Yani kısacası satın alınacak ürünün marka değeri de son derece önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat