Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İyi bir pembe şarap hangi özellikleri taşımalı?

10,563
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

İyi bir pembe şarap hangi özellikleri taşımalı?

Pembe şaraplar gündelik olarak, yıllandırılmadan tüketilmeli çünkü pembe şaraplar yıllanmaya dayanıklılık sağlayan tanen denilen maddeden yoksun.

Tanen maddesi, şaraba buruk tadını veren bir maddedir. İyi bir antioksidan olan tanen, şarabı yıllanma sırasında mantardan sızan havaya karşı dayanıklı kılar.

Pembe ve beyaz şaraplarda antioksidan maddeler yer almadığı için bu şaraplar yıllandırılmaz.

Pembe ve beyaz şaraplar kırmızı şarabın aksine çok daha kısa sürede tüketilmesi gereken şarap türlerinden. Kırmızı şaraplarda tanen bol olduğu için, bu şaraplar yıllandırılabilir.

Pembe şarapları mümkün olduğu kadar taze rekolteden satın almak gerekir. Bu şaraplar tazeliklerini serin yerlerde koruduğu için, satın alınan yer de serin olmalı.

Saklama koşulları

Pembe şaraplar oda sıcaklığında değil, serinletilmiş özel şarap dolaplarında saklanmalı çükü sıcak bir ortamda bekleyen pembe şaraplar hızla kalite kaybeder.

Özellikle sıcak tatil yörelerinde pembe şaraplar kesinlikle oda içinde saklanmamalı. Pembe şarapları saklarken, şarabı tıpkı süt ürünü gibi kısa ömürlü düşünmek gerekir.

Tazeliğini anlamak için dikkat edilecekler

Pembe şarabın rengi canlı, pembe ve diri olmalı. Rengi kahverengi ya da sarıya çalan pembe şaraplar, yaşlanma belirtisi gösteriyor demektir ancak pembe şarabın açık ya da koyu pembe olması şarap kalitesi ile ilgili değildir.

Pembe şaraplar, solgun pembe ya da yavruağzı gibi somon rengi tonlarında olabilir. Hatta bazı pembe şaraplar kırmızı renkte bile olabilir.

Pembe şarabın farklı koyuluklarda olması üreticilerin üretim stili farklılıklarından gelir. Aynı zamanda farklı üzümler, farklı renkte şarap verir.

Pembe şarabın renginin kahverengi, sarı ya da turuncuya dönmesi bayatlama belirtisidir.

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat