Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İşyerim maaşımı ödemiyor, ne yapabilirim?

19,374
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

İşyerim maaşımı ödemiyor, ne yapabilirim?

Çalışanın parasının ödenmemesi durumda, hem iş sözleşmesini feshetme hem de şikayet etme hakkı vardır. Kişi, Çalışma Bölge Müdürlükleri'ne hiçbir ücret ödemeden dilekçe ile başvurarak kendisine maaş ödemeyen işveren hakkında şikayette bulunabilir. Bu müdürlükler bakanlığa bağlıdırlar ve 23 ilde hizmet vermektedirler.

İşten çıkarılma

Parası ödenmeyen işçiye, çalışması için herhangi bir baskı yapılamaz ve onu işten çıkartıp yerine başkası alınıp iş ona yaptırılamaz. Çalışanın iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınması hakkını, birden çok çalışanın kendi düşünceleri doğrultusunda ise bu grev olarak sayılmayacaktır. Dolayısıyla, çalışanların iş akitlerinde feshedilmesi hakkı yoktur.

Ödenmeyen ücretler
Çalışan gününde ödenmeyen maaşını mevduata uygun en yüksek faizle isteme hakkına sahiptir. Görüldüğü gibi işçilerin maaşları gününde ve eksiksiz olarak ödenmek durumundadır.

Eğer kişi 1 yıldan uzun süredir bulunduğu yerde çalışıyorsa ve maaşı zamanında ödenmiyorsa tazminat alarak ayrılma hakkı da vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat