Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İşveren hangi durumlarda çalışana ücret kesme cezası verebilir?

863
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İşveren hangi durumlarda çalışana ücret kesme cezası verebilir?

Çalışanların ücretlerinden kesinti yapılabilmesi için işçi ve işveren arasında muhakkak bir sözleşme olması gerekir. Bu sözleşmede hangi koşullarda kesinti yapılacağı açıkça belirtilmelidir. 

4857 sayılı iş kanununun 38. maddesinde belirtilen bu durumda en fazla 1 ay içerisinde çalışanın 2 günlük ücreti tutarında kesinti yapılabilir. Bu kesintiyi yapan işveren 2 günlük ücreti kendi cebine ya da kasasına koyamaz. 

Bu kesintinin Çalışma ve Sosyal Bakanlığı'nın açtığı bir hesaba yatırması gerekir. Bu hesapla eğitim ve sosyal hizmetler alanına bağış yapılmış olur.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat