Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İştahı açan ve kesen yiyecekler hangileridir?

61,473
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

İştahı açan ve kesen yiyecekler hangileridir?

Şeker oranı yüksek yiyecekler, insülin hormonunu artırarak iştah açar. Beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi beyaz undan yapılmış her türlü mamul ve meyvelerin bir kısmında şeker oranı yüksektir.

Kuru meyvelerde ve karpuz, kavun, incir, dut, muz gibi meyvelerin birçoğunda şeker oranı yüksektir. Erik, elma, vb. ekşi meyvelerde ise şeker oranı oldukça düşüktür.

Şeftali ve muz hamken yenmeli

Şeftali düşük glisemili meyvelerden biri, ancak olgunlaştığında glisemi oranı artıyor. Muz da hamken düşük oranda glisemi içermesine rağmen olgunlaştığında glisemi oranı artıyor. Bu nedenle muz ve şeftali hamken yenmeli.

Alkol iştah artırıyor

Alkolde glisemi oranı oldukça yüksektir. Bu da insülin hormonunu artırarak iştahın açılmasına neden olur. Böylece kişinin yemek yeme miktarı artar.

Esmer undan yapılan mamulleri tüketin

Esmer undan yapılmış her türlü unlu mamulde glisemi oranı düşüktür. Bu nedenle her türlü yiyeceğin esmer undan yapılmışı tercih edilmeli.

Esmer pirinç sevmeyenler bulgur yiyebilir. Çavdar, kepekli, tam buğday veya sekiz tahıllı, ne olursa olsun esmer unlu mamul yenilmeli. Çünkü 3 dilim beyaz ekmek, 1 dilim esmer ekmekle eşdeğerde.

Beyaz undan yapılan ekmekler mideye girdikten sonra çok çabuk dışarı atılıyor. Ama esmer undan yapılan ekmek midede uzun süre kalmaya devam ediyor. Uzun süre kaldığı için de doygunluk hissi veriyor. Böylece aşırı yemek yeme durumu engellenmiş oluyor.

Ayrıca lifi yüksek olan sebzeler ve meyveler de iştahı azaltır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat