Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İşlemcide çok çekirdek olmasının faydaları nelerdir?

26,694
kez izlendi
Puan: 4.05 / 5
İşlemcide çok çekirdek olmasının faydaları nelerdir?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde artık çift çekirdekli işlemciler çok yaygın hale geldi, hatta 4 çekirdekli işlemciler de çok revaçta. AMD ve Intel artık işlemcilerini çok çekirdekli olarak üretmektedirler.

Çok çekirdekli işlemcilerin avantajları

Çok çekirdekli işlemciler aynı anda birden uygulamayı farklı çekirdeklere yollayarak tek çekirdeğin uzun sürede yaptığı bir işlemi daha kısa sürede yapmaktadır. Örneğin, işletim sistemi altında çalışan antivirüs yazılımı bir çekirdek üzerinde işlenirken, oynadığınız oyunu farklı bir çekirdek işler.

Yazılım uyumluluğu

Yazılımların çok çekirdekli işlemcilere uygun olması önemlidir çünkü yazılımlar birden fazla çekirdeği olan işlemcilere uygun değilse yine tek çekirdekli bir platformda çalışıyormuş gibi davranır ve bu yüzden diğer çekirdekleri kullanmaz. Yeni gelecek yazılımların hepsi artık çok çekirdekli işlemcilerle uyumlu olacaktır.
Teknoloji Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat