Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'da Ramazan ayının önemi nedir?

1,363
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'da Ramazan ayının önemi nedir?

Ramazan kelime manası itibari ile toprağın güneşte kavrulması anlamına gelir. Bu, İslam'dan önce de var. Araplarda eskiden bu yana Ramazan ayı diye bir ay vardı. Ancak Hicret'ten 2 sene sonra, ki bu Şaban ayına denk gelir. Hicret 622 + 2, 624 yılının Şaban ayında ramazan orucu farz kılınmıştır. 

Peygamberliğin gelişi 610'da, Hicret 622'de, orucun farz kılınması ise 624 yılında gerçekleşmiştir. Buna göre Allah, Müslümanlardan 14 yıl boyunca oruç tutmalarını istememiş. O sırada oruç farz değilmiş. Kaldı ki, 632'yi de Hz. Muhammed'in vefatı olarak sayarsanız, 632 ile 624 arasındaki toplam 8 senede oruç var. Bunu düşündüğümüzde, Hicret'ten sonraki ikinci yıl olan 624'te Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın 5 şartı içerisine girmiştir. Bu açıdan son derece önemlidir. 

Orucun farz olması, teravih namazının sünnet olması, itikafın sünnet olması, Ramazan ayı içerisindeki bazı hallerin son derece teşvik edilmesi, Allah ve Peygamber tarafından Ramazan ayını son derece kutsal bir ay olarak önümüze sunar.

Ramazan ayının İslam'daki yeri

Ramazan ayının ikinci bir değerli yanı, Kuran-ı Kerim'in Ramazan ayında, bir Kadir gecesinde inmesidir. 610 yılında Ramazan ayının 27. gününde Hz. Muhammed Hira Mağarası'nda yalnızken Cebrail'in ona görünerek, malum bilgimiz "Oku" emrini indirmesi, Hz. Peygamber'in duyduğu şaşkınlık Ramazan ayında meydana gelmiştir. 

Bakara suresinin bir ayetinde Allah'ın o ayda size hidayet unsuru olarak gönderilen Kuran-ı Kerim'in de inmiş olduğu ay olarak tarif etmesinden, Ramazan aynı zamanda Kuran-ı Kerim ayıdır. 

Bütün bunların dışında, neler olmuştur, önemli tarihler nelerdir derken Ramazan aslında insani bazı duygularımızın da tekrar tazelendiği, heyecana geldiği bir zaman dilimidir. Bu anlamda Müslümanlar açısından da son derece önemlidir. 

Ramazan ayında ibadet

Merhametsiz davranıyoruzdur başka zamanlarda, Ramazan bize merhameti öğretebilir. Cömertliği unutmuş, cimrileşmeye başlamış olabiliriz; Ramazan bize cömertliği tekrar hatırlatabilir. Allah'tan uzaklaşıp, Allah gayrısındakilere yaklaşıyor olabiliriz; Ramazan bize tekrar Allah'a yönelme fırsatları sunmuş olabilir. İbadetleri unutuyor, ibadetlerdeki hassasiyetler gidiyor, kalbimiz katılaşıyor olabilir; Ramazan bize bütün bu giderilmesi gereken eksikleri giderme fırsatı ve tekrar heyecanlanması gereken bazı insani özelliklerin de hareket geçirilme zamanı olarak müminler açısından son derece önemli olan bir zaman dilimidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat