Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'a göre evlilik nasıl olmalı?

3,617
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'a göre evlilik nasıl olmalı?

İslam'a göre evlilik ciddi olmalı. Bu en önemli vurgudur. Çünkü evlilik çocuk oyuncağı değildir. Evlilik fıtrattan olduğu için aslında Allah'ın istediğini yapıyoruz. Evlenmek, insanlığın normal seyridir. Bazı istisnalar elbette olabilir çünkü herkes evlenmek zorunda değildir. İslam'a göre bazen "evlenmenin yasak olduğu" durumlar da vardır.

Nikah, sadece dakikalar süren oldukça kısa bir işlemdir. Sonradan, mehir gibi İslamiyet'in şartları olabilir. Bir takım şartlar daha konulabilir. Ama akdin gerçekleşmesi için çiftin evlenmeye razı olması, ve iki kişinin bu evliliğe şahitlik etmesi gerekmektedir. Bu kadar kolay olmasına rağmen Allah katında ve resmi olarak evlilik son derece ciddi bir iştir.

Nereden anlıyoruz? Boşanmak çok zordur, oradan anlıyoruz. Evlendiniz, birkaç saniye içinde nikah akdiniz gerçekleşti. Ancak boşanma, doksan günlük kanaatten sonra yapılabilecek birşeydir. Bir adamın dilinin ucundaydı, ?Boş ol! Boş ol! Boş ol!? dedi ve kadının hayatı mahvoldu. İslam dini buna izin vermez. Merkeze insanı koymuş bir din olan İslam buna müsaade etmez.

Allah Resulü evliliğin şartlarını şöyle sıralar:
- Beğendiğiniz birisiyle, teninizin uyum sağlayacağı biriyle evlenin.
- Maddiyat etkili olabilir
- Dini tercihi nedeniyle eş seçilebilir
- Asaletinden dolayı eş tercihi yapılabilir.

Ayrıca birbirinin dengi olan kişilerin evlenmesi önerilmektedir. Bu denklikten dolayı ayrılmaların, ruhi çöküntülerin yaşanmaması, çocukların mutsuzluk yaşamaması için gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat