Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'a göre aile içi sorunlar nasıl çözülmeli?

789
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'a göre aile içi sorunlar nasıl çözülmeli?

İslam'a göre aile olmak , aile fertlerinin birbirini emanet alması demektir. Ben eşime, eşim de bana Allah'ın emanetidir. Ben eşimi kalbime alırım, eşim de beni kalbine alır. 

Peki kalp kimindir? Bir kutsi hadise göre, "yere göğe sığmam, sadece inanan bir müminin kalbine sığarım" diyor. Dolayısıyla sığarım dediği, herhangi bir yer değil, sadece kalptir. Sadece kalbi işaret eder Allah.  "Sevdiğim kimseyi kalbime alarak aslında Allah'a komşu etmiş olurum. Ben eşimi, eşim de beni kalbinde Allah'a komşu almış olur." Komşusu olduğunuz Allah'ın yolu ve yöntemleriyle problemleri çözüyorsanız, sorunlar aile içinde çözülmüş olur.  Ancak çözümü dışarıda arıyorsanız, bu dışarıda aramalarınız birbirinize olan saygınızı azaltır. 

Bu sefer hataları ortaya dökme ve kendini haklı görme sonuçları ortaya çıkabilir. Esas olan sahibi olduğu kalbin içinde misafiri olduğumuz Allah?tan dolayı aile fertlerimizi saygıdeğer görmek gerekmektedir.
Ben eşime, eşimde bana hata yaptırmama ve birbirimizin kusurlarını örttüğümüz takdirde aile oluruz. Bir Kuran ayetinde, ?Eşler birbirinin örtüsüdür? buyurulmaktadır. Bu nedenle aile içerisinde birbirimizin kusurlarını örtmemiz gerekmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat