Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Islak zeminde fren yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

2,642
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Islak zeminde fren yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Islak zemin, aracın kaymasının en kolay olduğu zemindir. Islak zeminde araç kullanırken hareketleriniz yavaş ve dikkatli olmalıdır. Yapılan her ani fren aracın kaymasına neden olabilir. 

Yağmurlu havalarda ıslak zeminde araç kullanırken frene kademeli olarak basılmalıdır. Frene ne kadar sert ve ani şekilde basılırsa aracın kayma ihtimali o kadar artacaktır. 

Islak zeminde araç kullanırken öndeki araçla aranızda bulunan takip mesafesi son derece önemlidir. Yağmurlu havada öndeki arabayı yakın mesafeden takip ederseniz ani durumda yapacağınız sert fren ile ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Islak zemindeyken öndeki araçla olan takip mesafenizi uzatmalı ve frene kademeli olarak basarak hızınızı kontrol altında tutmalısınız. 

Islak zeminde viraj

Islak zeminde araç kullanırken virajlarda yapılan fren oldukça önemlidir. Viraja girmeden önce araç mutlaka yavaşlatılmalıdır ve hız limitlerine uyulmalıdır.

Yağmurun en tehlikeli olduğu zaman yağmaya başladığı ilk on dakikadır. Yağmur yağmaya başladığında aracınızı yavaşlatarak  aracın çekiş gücünü arttırmalısınız. Aksi halde fren ve direksiyon hakimiyetiniz zorlaşacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat