Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Isı pompalarının ekonomik avantajları nelerdir?

21,728
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Isı pompalarının ekonomik avantajları nelerdir?

Isı pompaları, yakıt olarak doğada havanın içinde bulunan ısıyı ve bu ısıyı transfer etmek için, diğer bir deyişle pompalamak için elektriği kullanır. 

Isı pompaları dış ortamdaki havadan emip içeriye taşıdığı her dört birim ısı enerjisi için bir birim de elektrik enerjisi harcar. Yani 1kW elektrik çeken bir ısı pompası 4 kW?lık bir ısıtma veya soğutma sağlar. Diğer bir deyişle bir koyup dört alırız. Bu sebeple işletmeleri çok ekonomiktir. 

Bugün itibariyle doğalgazın mevcut olmadığı her yerde en ekonomik ısıtma ve soğutma sistemi ısı pompası sistemidir. Ancak diğer sistemlere kıyasla kurulum maliyetleri biraz daha fazladır.

Örnek vermek gerekirse, Türkiye'nin Batı kıyı bölgelerinde doğalgaz olmayan bir yerde en ucuz alternatif olarak LPG'li kat kaloriferi ve split klimalardan oluşan bir sistemi ısı pompası sistemi ile kıyaslarsak, ilk yatırım maliyetindeki fark kendini yaklaşık 5 senede amorti eder. 

İlk başta fazladan ödeyeceğiniz kurulum maliyeti, yapılan tasarrufla yaklaşık 5 senede geri ödenmekte, daha sonrası ise kâr olarak görünmektedir.  

Burada örneğini gördüğümüz ısı pompaları bireysel ısıtma veya soğutma sistemleridir. Dolayısıyla ancak tesisatı bağımsız olan yerlerde kullanılabilir.

Daha yüksek ısıtma ve soğutma ihtiyacı olan binalar için birden fazla adette cihaz kullanımı veya daha büyük kapasiteli cihazların tercih edilmesi mümkündür.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat