Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İshal nasıl bir rahatsızlıktır?

9,320
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İshal nasıl bir rahatsızlıktır?

Diyare, yani ishal en basit tanımıyla dışkılama sıklığının artması ve dışkı kıvamının yumuşamasıdır. Çocuklarda zatürreden sonra en sık ölüm sebebidir. İshalin en sık sebebi enfeksiyon hastalıklarıdır. İshale infeksiyöz etkenler arasında bakteriler, virüsler ve parazitler sebep olabilir. İshalle beraber karın ağrısı, bulantı ve kusma da görülebilir.

İshal durumunda dikkat edilecekler

İshalde ciddi sıvı kaybı olur. Bu sıvı kaybı, yerine konmadığı taktirde ölümcül olabilir. Bu sebeple ishal sırasında hasta bol sıvı tüketmelidir.

İshalde etkenin araştırılması gaita mikroskopisi denilen, mikroskop altında büyük abdestin incelenmesi sonucu, yapılır. Aynı zamanda gaita kültürü denilen, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam hazırlanır. Fakat bu yöntemlerle tanı koymak, etkenin ne olduğunu saptayabilmek çok kolay değildir.

İshal nedeninin teşhisi

Bu sebeple Gastro Finder isimli Gastrointestinal Multipleks PCR testi üretilmiştir. Özellikle çocuklarda, uzun süren ishallerde ve etkenin ortaya konamadığı durumlarda bu moleküler testle 4 saatlik bir işlem sonucunda en çok rastlanan ve diğer yöntemlerle saptanması zor olan 17 adet bakteri, virüs ve parazit saptanmaktadır. Test sonucunda ishale sebep olan etkenin ismi bulunur. Buna yönelik tedavi verilir. Bu etkenlerin saptanması için tek bir dışkı örneği verilmesi yeterlidir. Moleküler yöntem olduğu için ileri bir tanı testidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat