Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir?

9,132
kez izlendi
Puan: 3.06 / 5
Detaylı Açıklama

İş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir?

İş kazası, işçinin işyerinde ya da iş görevi kapsamında veya işyerine ait araçlarla işe gidip gelirken geçirdiği kazalara verilen isimdir.

İş kazası meydana geldikten sonra işveren yetkili kolluk görevlilerine derhal durumu bildirmelidir. İşveren olaydan sonraki 3 gün içinde de Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimde bulunmalıdır.

İş kazası geçiren işçinin maddi ve manevi tazminat davası olmak üzere iki tür dava açma hakkı vardır. İş kazası sonucu iş göremez duruma gelen işçi çalışamayacağı için uğrayacağı kayıp için işverene tazminat davası açabilir. Bunun yanı sıra işçi destekten yoksun kalam tazminatı ve iş görememezlik tazminatı almak için de mahkemeye gidebilir.

İşçi tekrar çalışamayacak kadar kötü durumdaysa ya da iş kazası sonucu ölmüşse ailesi de bu tazminat davalarını açabilir. İş kazası sonucu yüzde 10 oranında çalışamaz duruma gelen işçiler sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır. Kaza geçiren işçinin tedavi masraflarını SGK karşılar. Eğer işçi sigortasız ise SGK tedavi masraflarını işverenden tahsil eder.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat