Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş görüşmesi sırasında dikkat etmemiz gereken hareketler hangileri?

43,165
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

İş görüşmesi sırasında dikkat etmemiz gereken hareketler hangileri?

İş görüşmelerinde herkesin yaptığı en büyük hataların başında görüşme öncesi olumsuz bir hazırlık yapmak gelir. Burada kastedilen bir iş görüşmesi yapılmadan önce, kapıyı çalmadan önce ortamda yaşanabilen bütün olumsuzluklar zihnimizde canlanır. Bu da beden dili üzerinde etkili olur ve bedeniniz sizi işe alacak kişiye olumsuz sinyaller gönderir.

Bunlara örnek olarak orada iyi karşılanmadığımız, başka görüşmelerin yapıldığı, bizden daha iyi adaylar olduğu, görüşmenin çok zor geçeceği, sorulara yanıt verilemeyeceği veya neticesinde istenilen şekilde alınamayacağı şeklindedir.

İş görüşmesine gitmeden önce olumsuz duygu ve düşünceye sahip olmak karşı tarafla kurulan iletişimin başarısız olmasına kısaca neden olabilir. Görüşme öncesinde güvenli bir duruş sergilenirse o ruh haline, o moda geçileceğinin çok net bir göstergesidir.

Beden dilinde alan demek güçle eşdeğerdir. Ne kadar geniş bir alan kapılıyorsak o kadar fazla güce ve otoriteye sahip olduğumuzu gösteririz. Duruşumuzu değiştirirsek ruh halimiz ve düşünce şeklimiz de değişir. Eğer kendimizi güvensiz hissediyorsak, olumsuz bir ruh hali içindeysek bunu davranışlarımız üzerinde oynayarak değiştirmekte mümkündür. Bunun içinde ilk olarak güvenli bir duruş sergilenmelidir.

Örnek olarak bacaklar omuz genişliğinde açılır, eller bele konulur veya bir zafer kazanılmışçasına yukarı kaldırılır burada amaç mümkün olduğunca alanımızı geniş tutmaktır. Bu hareketleri yapmanın fizyolojik olarak da tepkileri vardır. Alanımız genişledikçe vücudumuzdaki testosteron hormonu yükselir ve tam tersi bizde strese neden olan kortizon hormonunun seviyesi düşer. 

Görüşmeye girdikten sonra kendimizden emin bir ifade sergilemek gerekir. İçeriye girildiği andan itibaren herkesle göz teması kurulmalı ve bize gösterilen yere oturulduktan sonra rahat bir pozisyon almalıyız. Oturulan yer doldurulmalı ama asla geri yaslanılmamalıdır. Bu konuya olan ilgisizlik veya kendimize olan aşırı güveni gösterir buda karşı tarafta ters tepmeye neden olabilir. Konuşurken çok fazla kendinden emin, otorite ve gücü gösteren hareketlerden kaçınılmalıdır. 

Bunlardan biri yüksek çatı hareketidir bu hareket sürekli yapıldığında karşı tarafta huzursuzluk yaratır. Bunun anlamı karşı tarafa haddini veya yerini bildiren bir hareket olmasıdır ve bu yanlıştır. Eller asla ovuşturulmamalıdır bu hareket kendimize olan güvensizliği gösterir ve iş görüşmelerinde asla yapılmaması gereken bir harekettir. Her zaman empati kurularak ve ölçülü bir davranış sergilemekte fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat