Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş bulamıyorum, neler yapmam gerekir?

1,435
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş bulamıyorum, neler yapmam gerekir?

Kariyer koçluğu yaptığımız danışanlarda iş bulamama konusu ile ilgili şöyle bir durum gözlemliyoruz; istisnalar hariç "Neden iş bulamıyorum" sorusunun temelde 2 sebebi gözlemleniyor. Birincisi iş arayan adayın aradığı iş dalı ile ilgili gerekli yetkinlikleri taşımaması diğeri de çeşitli sebeplerle bunu ifade edememesi. Bu durumları şöyle açıklayabiliriz, adayın iş dalı ile ilgili gerekli yetkinlikleri taşımıyor olması; adayın tecrübelerinden farklı bir iş dalına basvuruyor ya da iş ilanında belirtilen yeteneklerden ve gerekliliklerden farklı nitelikler taşıyor olması olabilir örnek olarak aday muhasebe altyapısına hakimdir ancak satış pozisyonlarına başvuruyordur ya da hiç yöneticilik tecrübesi yoktur ama üst düzey yönetici pozisyonlarına başvuruyordur gibi.

Diğer bir durumda adayın iş için gerekli yetkinlikleri taşıdığını gösteremiyor olmasıdır, bu durumu da şu şekilde açıklayabiliriz; adayın cv'si yeterli bilgileri içermiyordur ki biliyorsunuz adayların iş başvurusundaki dikkat çekici ilk basamak doğru şekilde hazırlanmış doğru bilgileri içeren ve doğru formatta olan bir cv'dir. Bu faktörleri içeren bir cv ile yüzlerce aday arasından sıyrılıp öne çıkmanız çok mümkün, yada tam tersi donanımlarınız yeterlilikleriniz pozisyon için tam olsa bile doğru hazırlanmamış bir cv sizi diğer adaylar arasında yeterli olsanız bile alt sıralara itebilir daha kötüsü hiç dikkat çekmeyebilirsiniz bile.

Son olarak üzerinde durmamız gereken konu iş görüşmelerinde kendinizi ifade etmeniz, kendinize güvenmeniz tabiri caizse kendinizi doğru olarak pazarlayabilmenizdir. İş görüşmelerindeki heyecanınızı kontrol altına alabilmeniz için size, başvurduğunuz firmayı araştırmanızı, ilanda belirtilen özellikleri taşıdığınıza dair kendinize olan güveninizi taşımanızı ve bunu mülakatlarda göstermenizi tavsiye ediyorum.

Birde şunu ekleyeyim özellikle Y kuşağı dediğimiz genç arkadaşlarımızda görüyoruz ki ilk tecrübeleri için işe başvurmalarına rağmen maaş beklentilerini çok yüksekte tutmalarıdır. Tüm bu noktaları göz önünde bulundurup iş başvurularınızı bu kriterlere göre yaparsanız işe kabul edilme olasılığınız kesinlikle artacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat