Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş arıyorum, niteliklerimi geliştirmek için neler yapabilirim?

342
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş arıyorum, niteliklerimi geliştirmek için neler yapabilirim?

İş arıyorsunuz ve niteliklerinizi geliştirmek istiyorsunuz, bu noktada ilk tavsiye kendinizi, özelliklerinizi, mutlu olduğunuz noktaları, mutsuz olduğunuz noktaları çok iyi analiz etmeniz, yani öncelikle kendinizi tanımanız. Çünkü kişinin kendini tanımadan yaptığı iş başvuruları ya da seçtiği meslek ne yazık ki kısa vadeli olabiliyor, kişiyi mutsuz kılabiliyor yada belli bir süre sonra iş değiştirmesine sebep olabiliyor.

Bu noktada özellikle gençlere tavsiyem meslek seçimlerinde ve hatta daha öncesinde üniversite ya da lise seçimlerinde çokta fazla arkadaş çevresi etkisinde kalmamaları ve hatta bu seçimi yaparken aileleri ile ortak karar verebilmeleri. Kariyer koçluğu için bize gelen danışanların bir kısmının meslek seçimi sürecini analiz ettiğimizde arkadaş çevresi etkisi ile ya da aile etkisi ile yapılan meslek seçimlerinin bireyi meslek hayatında mutsuz kılabildiğini görüyoruz bu da kişiyi meslek değiştirme sürecine götürüyor ne yazık ki.

Sevebileceğiniz kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceğiniz meslek dalını netleştirdikten sonra eğer bu mesleğe yönelik bir öğrenim görmüş iseniz, akabinde kendinizi akademik yayınlarla ve konu ile ilgili iş dünyası kitapları ile geliştirmenizi öneririm ayrıca seçtiğiniz meslek dalı ile ilgili kısa eğitimlere de katılıp bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz, ayrıca seçtiğiniz meslek ile ilgili staj başvurularında bulunup kısa vadeli stajlar da yapabilirsiniz.

Ayrıca meslek kursları da teknik bir meslek seçmek istiyorsanız size yardımcı olup kendinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat