Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İntihal nedir?

1,312
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İntihal nedir?

İntihal, bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması anlamına gelir. Başka bir eserden alıntı yaparak bunu dipnotta gösterebilirsiniz. Sevdiğiniz bir cümleyi çalışmanızda kaynak göstererek elbette kullanabilirsiniz. 


İntihal çalıntı demek olduğundan ahlaksızlık anlamına gelir. Bir kişinin emek verdiği bir çalışmadan sinsice faydalanmaya çalışmak çok kötüdür ve yakalandığınız takdirde unvanınızı kaybedebilirsiniz. Ortak yapılan çalışmalarda birlikte çalışılan kişilerin makalelerine de mutlaka bakılmalıdır. 

Kişi kendisi yapmasa da bu uygulamaya maruz kalabilir. Yasak olmasının yanı sıra ahlaki olarak da çok yanlıştır. Bilerek olmasının yanı sıra bilmeden bunu yapmamak için de her çalışma titizlikle gerçekleştirilmelidir. Dipnot ve kaynakça bu nedenle çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat