Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Interpol suçluları nasıl arar?

1,338
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Interpol suçluları nasıl arar?

Interpol suçluları doğrudan aramaz. Suçluları arayan ulusal polis teşkilatlarıdır. Interpol üyeliği aslında bir gönüllülük esasına tâbidir. Interpol kesinlikle her ülkenin egemenliğine, dolayısıyla yasal mevzuatına saygı gösterir. Avrupa Birliği iç hukuku gibi değildir. Her ülkenin kendi ceza kanunundaki suç tanımı farklılık gösterebilir. Örneğin, Almanya'nın aradığı bir şahıs, Türkiye'de aranacaklar listesinde olmayabilir.

Interpolce aranan bir suçlunun yakalanması veritabanları vasıtasıyla gerçekleşir. Aranan kişi Türkiye'ye göre de suç işlemiş mi, bunlara bakılır. Interpol üyesi emniyet teşkilatları, uluslarası GBT diyebileceğimiz, uluslararası genel bilgi veritabanını kullanır. Aranan şahıslar burada listelenir. Ancak burada rastgele bir arama yapamazsınız. Örneğin Türk Interpol'ü bir İtalyan vatandaşı ile ilgili arama yaptığında bundan anında İtalyan Interpol'ü haberdar olur. Bu kişinin neden sorgulandığına dair bilgi almak ister.

Interpol'ün uluslararası arama-yakalama sistemine en büyük etkisi veritabanları ve bunların 7 gün 24 saat güvenli bir şekilde sorgulamaya müsait olmasını sağlayan iletişim altyapısıdır. Dolayısıyla bir operasyonel örgüt değildir. Tamamen teknik destek verir. Bir ülkenin egemenliğine saygı duyar.

Interpol'ün bir ülkeye gidip operasyon yapması, insan yakalaması sadece filmlerde görülebilecek bir şeydir. Böyle bir şeyin gerçekliği yoktur. Ülke emniyet teşkilatlarına sadece teknik destek verir.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat