Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnmemiş testis nasıl tespit edilir?

42,575
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

İnmemiş testis nasıl tespit edilir?

İnmemiş testisin tespit edilmesi çocuğun sağlığı açısından son derece önem taşır. Tespit edildiği zaman doğru yaklaşımla ve doğru zamanda tedaviye başlanmalıdır. İnmemiş testisin tedavi edilmemesi ileride çocuğun hayatını etkileyecek büyük değişimlere neden olabilir.

İnmemiş testisi aileler kendileri tespit edebilir. Özellikle tek taraflı inmemiş testis daha kolay tespit edilir. Bazı durumlarda da inmemiş testisi çocuk doktoru muayene sırasında tespit eder. Herhangi bir şüphe duyduğunuzda bebeğinizi çocuk cerrahına götürmenizde fayda vardır.

İnmemiş testiste doktor muayenesi

İnmemiş testis vakalarında doktorun muayene sonucu elde ettiği bulgular çok önemlidir. Çocuk cerrahı bebeği muayene ederken öncelikle testisin utangaç testis mi yoksa inmemiş testis mi olduğuna bakar. İnmemiş testis olduğunu saptanırsa testisin var ya da yok olmasına göre tedavi süreci başlatılır.

Bebeğin testisinin olmaması

Bebeğin testisinin olmadığı durumlarda birtakım ileri tetkikler yapılır. Ultrason ile testislerin büyüme oranı ve gelişim açısından birbirlerinden ne kadar farklı olduğuna bakılır. Testis hareketli bir organ olduğundan yeri tam olarak saptanamaz.

İki tarafta da testis yoksa bu bebeğin hormonlarını etkileyecektir. Bebeğin testisi olmadığı zaman testosteron hormonu salgılanamaz. Bu yüzden testisin çift tarafta da olmadığı durumlarda gecikilmeden operasyon uygulanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat