Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnmemiş testis için nasıl bir ameliyat yapılır?

71,396
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

İnmemiş testis için nasıl bir ameliyat yapılır?

İnmemiş testis vakalarında testisin durumuna göre bebeğe iki farklı türde ameliyat yapılabilir. Bu ameliyatlardan biri kapalı ameliyat biri de açık ameliyattır.

Kapalı ameliyat ( Laparoskopi )

Bebeğin her iki yumurtasında da problem varsa ve iki yumurtada da bebeğin karnının içindeyse en kısa sürede müdahale edilmelidir. 3 - 6 ay arasında karın içine laparoskopik yaklaşım içinde yumurtaları önce tespit edip sonra indirmek gerekir.

Bebeğin tek yumurtasında problem varsa, sağ ya da sol tarafta yumurta ele gelmiyorsa ve karın içindeyse bu bebek 1 yaşına gelmeden en geç 9. aya kadar kadar laporoskopik operasyon uygulanmalı ve bebeğin yumurtası indirilmelidir. Laparoskopi yaklaşık 3 saat süren ciddi bir operasyondur.

Açık ameliyat (Orşiopeksi)

Bebeğin yumurtaları muayenede ele geliyorsa fakat olması gereken yerde değilse bebeğin 1 yaşına kadar bekleyip, 12 - 18 ay arasında açık ameliyat ile yumurtaları aşağıya indirilmelidir.

Halk arasında inmemiş testis ameliyatı olarak bilinen orşiopeksi ameliyatı yaklaşık 45 dakika süren basit bir ameliyattır. Ameliyatın olduğu gün taburcu olmak mümkündür. Sünnet olmamış bebeklerin bu ameliyatla birlikte sünnet edilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat