Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?

45,219
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?

İnek sütü alerjisi vücutta bir çok belirtisi olabilir. En sık deride ve mide barsak sisteminde belirti vermektedir. Süt veya süt içeren bir gıdanın alımından sonra halk arasında kurdeşen denilen dudak etrafında kızarıklık veya vücutta kaşıntılı kızarıklık şeklinde veya yanaklarda, boyunda, kulak arkasında, eklem yerlerinde kızarıklık şeklinde kendini gösteren egzama diğer adıyla atopik dermatit veya tedaviye cevap vermeyen genital bölgede pişik şeklinde de kendini gösterebilir. 

Bebeklerde özellikle ilk 6 ayda genellikle kakada sümüklenme, kakada kan görülmesi, makat etrafında kızarıklık şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bunun dışında süt alerjisi kusma, ishal, kabızlık, karın ağrısı ve kabızlık şeklinde de belirti verebilir. 


Nedeni bulunamayan reflü, kabızlık durumunda; 3 saatten uzun süren ve 3 haftadan uzun süren gaz ağrısında da aklımıza süt alerjisi gelmelidir. 

İnek sütü alerjisi hırıltı, nezle veya kilo alımı durması ile kendini belli edebilir

Nadiren de süt alımından sonra nezle, akciğerde hırıltı, öksürük ve nefes darlığına da neden olabilir. Kilo alımında durma ve kilo alamama ve besin reddi durumunda da aklımıza süt alerjisi gelebilir. 

Bazen  ciddi süt alerjisinde vücutta yaygın kurdeşen, nefes sıkışması, nabızda artış ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösteren alerjik şok yani anaflaksi dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalabiliriz.  Bu durum süt içeren bir gıdanın çok az miktarının bile alınmasıyla gelişebilir. 

Süt alerjisi belirtileri süt içeren gıda alımından sonra 2 saat içinde olabildiği gibi 2-3 gün sonra hatta 1 hafta veya nadiren 1 ay sonra bile görülebilmektedir. Genellikle ilk 2 saatte belirti verenler daha ciddidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat