Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnek sütü alerjisi olan bebek diğer sütleri tüketebilir mi?

10,948
kez izlendi
Puan: 3.55 / 5
Detaylı Açıklama

İnek sütü alerjisi olan bebek diğer sütleri tüketebilir mi?

İnek sütü, daha doğru tanımla süt alerjisi olan bebek inek dışındaki hayvanların sütlerini tüketemez ve tüketmesi çok önemli sorunlara neden olabilir. 

İnek sütü alerjisi olan bir bebeğe sıklıkla çok yanlış bir yaklaşım olan keçi sütü verilmektedir. İnek sütü ve keçi sütü yapısı birbirine çok benzer. İnek sütüne alerjisi olan bir bebekte %80-90 oranında keçi sütüne de alerji mevcuttur. Bu nedenle keçi sütü tavsiye edilmez. 

Ayrıca koyun sütü, manda sütü gibi sütler de tavsiye edilmez. Deve sütü ve eşek sütüne alerji olasılığı daha azdır. Bu sütlerin de yetersiz besin değeri ve enfeksiyon aktarımı gibi riskleri vardır. Ancak mecbur kalınırsa bu sütleri  çocuk alerji uzmanlarınca yapılan alerji testiyle alerji olmadığı saptanması sonrası gözetim altında verilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. 

Sonuç olarak inek sütü alerjisi olan bebeklere keçi sütü başta olmak üzere diğer hayvanların sütleri tavsiye edilmez. İnek sütü alerjisi yerine süt alerjisi denilmesi daha doğru bir yaklaşım olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat