Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir?

20,768
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

İnek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir?

İnek sütü alerjisinin tedavisinde öncelikle bebeğin beslenme şekline bakılır. Bebek anne sütü ile besleniyorsa anne kendi beslenmesinden süt ve süt ürünlerini çıkartır. Bebek mama ile besleniyorsa bebeğin beslenmesinden süt ve süt ürünleri çıkartılmalıdır.
Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi inek sütü alerjisi riskini de azaltır.
Bebek mama ile besleniyorsa, normal mamalar inek sütü bazlı olduğundan hidrolize mamalara ya da amino asit bazlı mamalara geçilmesi gerekir.
İnek sütü alerjisi olan bebeklerde ek besinlere daha geç başlanmalıdır. Katı besinlere geç başlanmasının alerjik reaksiyonları önleme açısından faydası vardır.
İnek sütü alerjisi erken önlem alınmadığı zaman bebekte gelişme geriliği yapar ve ileride astım riskini önemli düzeyde arttırır.
İnek sütü alerjisi olan bebeklerin diğer gıdalara karşı alerjisi olabilir. Bu yüzden inek sütü alerjisi olan bebeklerin beslenmesinde yumurta, soya ürünleri ve balık gibi alerji yapma riski yüksek besinlere daha geç başlanmalıdır. Bebeğin katı gıdalara geçişi kademeli olarak gerçekleştirilmelidir.
Süt proteini alerjisinin reaksiyon yaptığı miktar her bebekte farklıdır. Bebekte alerjik reaksiyona sebep olan sütün miktarı 1 damla sütten 150 cc süte kadar değişiklik gösterebilir. İnek sütü alerjisi olan bebeğe 1 damla dahi süt verilmemelidir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat