Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasında ilişki var mı?

11,810
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasında ilişki var mı?

Kolik ağlamalar bebekteki gaz sancısından kaynaklanır. Kolik ağlamalar, haftanın en az 3 günü 3 saati geçen şiddetli ağlama nöbetleri şeklinde tanımlanabilir. Kolik ağlamalar bebeklerde genelde ilk 3 ayda görülür ve en şiddetli olduğu dönem 2. aydır.
Normal mama ile beslenen bebeğin beslenmesinde hidrolize mamalara ya da amino asit bazlı mamalara geçildiği zaman kolik ağlamaların gözle görülür oranda azaldığı araştırmalarla ispatlanmıştır.
Gaz sancısı çok olan bebekte anne bebeğin gaz sancılarını önleyemiyorsa bir hafta süt ve süt ürünlerini kendi beslenmesinden çıkartması bebeğin gaz sancılarını azaltabilir. Bebek mama ile besleniyorsa, bebeğin değişik mamalarla beslenmesi de bebeğin gaz sancıları azaltabilir.
Bebeklerde görülen reflünün inek sütü alerjisi ile ilgisi olabilir. Fizyolojik reflü ve regürjitasyon (yenilen yemeklerin kusma olmadan ağıza gelmesi) 3 aylık bebeklerin yaklaşık %60'ında görülür. 1 yaşından sonra bu oran %10'a kadar düşer. Reflü ve inek sütü alerjisi bebeklerin yaklaşık %30'unda bir arada görülebilir. Yoğun kusması olan bebek normal reflü tedavilerine yanıt vermiyorsa bebeğin inek sütü alerjisi olma ihtimali yüksektir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat