Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlkbaharda hangi sebzeleri tüketelim?

2,437
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İlkbaharda hangi sebzeleri tüketelim?

İlkbahar mevsiminde, mevsiminde olan sebzeleri tercih etmek gerekir. Mevsiminde tüketilen sebzeler hem daha sağlıklı, hem de daha lezzetlidir. C vitamininden zengin olan ıspanağı ilkbahar mevsiminde tercih edebilirsiniz.

İlkbaharda çıkan sebzeler

İlkbahar sebzelerinden bir tanesi havuçtur ve A vitamini yönünden zengindir. Pırasa, turp, brokoli; C vitamininden yüksek olan taze soğan ve taze sarımsak da ilkbahar mevsiminde tüketilebilir. Özellikle sarımsağın kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu yapılan pek çok çalışmada kanıtlanmıştır. Bu nedenle ilkbahar aylarında taze sarımsağı da mutlaka tüketmeliyiz.

A, B ve C vitamini yönünden çok zengin olan kuşkonmaz da çok özel sebzelerden biridir ve ilkbahar aylarında mutlaka tüketmekte fayda vardır. 

Bakla, enginar, kekik, marul da ilkbahar aylarında tüketilebilir. Bunların arasındaki enginar özellikle üzerinde durulması gereken sebzelerden. Karaciğer detoksunu en iyi sağlayan ve karaciğer dostu olan enginarı yaz aylarında ve ilkbaharda güvenle tüketebiliriz ve her gün bir adet enginar tüketmek şeklinde bir alışkanlık oluşturabiliriz. 

Madımak, semizotu, ebegümeci, domates, salatalık, pancar, roka, nane, tere, maydanoz, biberiye gibi sebzeler de yine ilkbahar aylarında çıkan sebze ve yeşilliklerden. 

Sebzeleri mevsimine uygun olarak tercih etmekte her zaman var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat