Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlkbaharda hangi meyveleri tüketebiliriz?

2,547
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İlkbaharda hangi meyveleri tüketebiliriz?

Kış ayından çıktığımız ve bizi yaza doğru götüren çok sevdiğimiz mevsimlerden biri ilkbahar. İlkbaharda da mevsime göre olan meyveleri tüketmek sağlık açısından daha doğru. 

İlkbaharda çıkan meyveler

Detoksu çok iyi sağlayan meyvelerden biri olan elmayı bu mevsimde tüketebiliriz. Yine potasyum kaynağı olan muz bu mevsime ait olan meyvelerden bir tanesi. Çilek, hem özlediğimiz hem de ilkbahar mevsiminde çıkan meyvelerden. Likopen kaynağı olan çilek ilkbaharda tüketmememiz gereken bir meyve. İçeriğindeki su miktarı yüksek, kalorisi düşük ve ilkbahar mevsiminde çıkan, A ve C vitamininden ve potasyumdan zengin olan yeşil erik, kilo verme diyetlerinde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. 

Yeni dünya A vitamini yönünden zengin olan bir meyve ve ilkbahar mevsiminde çıkıyor. Lif oranı yüksek olan dut yine illkbahar mevsiminde tüketilebilir. C vitamini kaynağı çağla, aynı zamanda yüksek selenyum içeriği ile özellikle kansere karşı kullanılabiliyor ve sağlığa çok faydalı. 

Elma, muz, çilek, yeşil erik, yeni dünya, dut ve çağla meyveleri ilkbaharda çıkıyor ve mevsiminde tüketildiğinde sağlığa çok daha fazla yararı dokunur. Bu anlamda tüm meyveleri mevsiminde yemekte fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat