Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlk adım ayakkabısı nedir?

55,964
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

İlk adım ayakkabısı nedir?

İlk adım ayakkabısı çocukların 10-14 ayı geçtikten sonra ilk adımlarını attığı dönemde onlara yardımcı olmak için kullanılan ayakkabılardır. Piyasada birtakım kösele tabanlı olmakla beraber deriden yapılmış patik tarzında da ayakkabılar mevcuttur. 

Kösele tarzındaki ayakkabıların mantığı çocuğun ilk dönemdeki dengesizliğini ve yeni yürümeye başladığı için bu denge problemini ortadan kaldırabilmek için ayak bileğini saran, çocuğun bir şekilde kalıp içerisinde yürümesini sağlayan ayakkabılardır. Ancak ortopedistler bunları tavsiye etmez. Çünkü bunlar çok fizyolojik, doğal olmayan yöntemlerdir. 

Böyle bir ayakkabı almaya niyetli olan ailelerin ancak deriden patik tarzında ya da bazı çoraplardan almaları gerekir. Bu çoraplar, alt kısmında çocuğun geri kaymasını engelleyecek birtakım kayganlığını gideren plastikten emdirilmiştir. Biz bunları tavsiye ediyoruz. Çocuğun ayak yapısını bozmayacak, ayağını sıkmayacak ama yürürken de ayağını yerde tutacak, kaymayı engelleyecek nitelikte olması ilk adım ayakkabısının önemli özelliklerindendir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat