Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlişki sonrasında kanama neden olur?

55,235
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İlişki sonrasında kanama neden olur?

İlişki sonrası kanama birkaç nedene bağlı olabilir. İlki rahim ağzına bağlı nedenler, ikincisi kızlık zarına bağlı nedenler, üçüncüsü ise rahime bağlı nedenlerdir. Henüz yeni başlamış bir cinsel yaşamda ilk gece kanaması kimi zaman olur, kimi zaman olmaz. Olmuş ya da olmamışsa, fark etmez; ertesi gün veya ondan sonraki günlerde kanama devam edebilir, çünkü kızlık zarında kimi zaman bazı bölgeler tamamen yırtılmamıştır ve yırtılmaya devam eder ya da yırtık olan bölgeler tam iyileşme sürecindeyken yeniden kanamaya başlayabilirler. 


İlişki sonrası kanamanın nedenlerinden bir tanesi kızlık zarına bağlı olaylardır. 

İkinci neden, rahim ağzından kaynaklanan sorunlara bağlı nedenlerdir. Rahim ağzında bir yara, daha doğrusu bir aşınma olabilir. Bizler buna servikal erozyon adını veririz. Yara demek, rahim ağzında temasa bağlı kanama olmamasına rağmen o yaranın yarattığı tahrişe bağlı olarak, penisin o bölgeye temas etmesi sonucunda bölgede kanama gerçekleşir. Bu yara dediğimiz durum enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle biz kadın doğum uzmanları da ilişki sonrası temas kanaması olduğu zaman mutlaka doktor kontrolü öneririz. Zira ilişki sonrası kanamanın altnda bu tür bir neden yatıyor olabilir. 

İlişki sonrası kanamanın üçüncü nedeni ise rahim içindeki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar aslında dolaylı kanamalardır. Çünkü rahim içinde örneğin, âdet kanaması başlayacaktır ve ilk damlalar rahim içinde birikmeye başlamıştır ve ilişki sonrasında kanama olmuştur. Buradaki örneğimizde, regl döneminde biriken ilk damlalar normalde ertesi sabah dışarıya boşalacakken cinsel ilişkinin yarattığı etki ve kolaylıkla ortaya çıkar. Bu da aslında gerçek bir kanama değildir. Zaten var olan bir kanamanın, örneğin âdet kanamasının çok daha kolay dışarı çıkmasıdır. İlişki sonrası kanamaları bu şekilde 3 gruba ayırabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat