Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlaç içmek orucu bozar mı?

7,095
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

İlaç içmek orucu bozar mı?

Oruç tutarken ilaç kullanımı ile ilgili kurallar bellidir. Ağızdan alınan ve sindirim sistemine ulaşan her türlü ilaç orucu bozar. İslam otoriteleri kişinin düzenli olarak ilaç kullanması gereken durumlarda oruç tutmamasını tavsiye eder. Çünkü oruç tuttuğu süre boyunca kullanması gereken ilaçları iuçemeyecek ve sağlığı kötüye gidecektir. Bu nedenle kişi ilaç kullanması gerekirken oruç tutmamalıdır.

Oruçluyken İlaç İçmek
Öte yandan örneğin kişi sağlıklı olarak niyet ettiği oruç sırasında hastalanırsa ve tedavi için hap içerse de orucu bozulur. Ancak bu durumda kişinin bozulan orucu için kefaret orucu tutması gerekmez.

Elbette Ramazan'dan sonra uygun bir dönemde bozulan orucun kazası tutulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin ilaç kullanımının keyfi olmamasıdır. Keyfi kulllanım kefaret orucu
tutulmasını gerektirir.

Bu arada kalp ve tansiyon hastalarının kullandığı dil altı hapları istisnadır. Bu ilaçlar sindirime girmeden ağızda emildikleri için orucu bozmaz. Aynı şekilde makattan alınanan fitiller de orucu bozmaz.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat