Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkizlerin ay ay anne karnındaki gelişimi nasıldır?

259,371
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

İkizlerin ay ay anne karnındaki gelişimi nasıldır?

İkizlerin ve diğer çoğul gebeliklerin ay ay anne karnında gelişimleri tekil gebeliklere benzer.Bebeklerin gelişimleri çift yumurta ikizlerinde genelde tekil gebelik gibi seyreder. Bu bebekler belli bir gebelik haftasında belli bir kiloda olurlar, tekil gebeliklerde olduğu gibi 10. haftaya kadar organları gelişmiş olur. Çift yumurta ikizlerinde 28 ile 30. haftadan itibaren tekil gebeliğe göre bebeklerin aldığı kilo azalmaya başlar. Bebekler arasında da kilo farkı olabilir.

Tek yumurta ikizlerin gelişimi çift yumurta ikizlerinden çok farklı değildir. Tek yumurta ikizleri eğer tek plasenta tarafından besleniyorsa o zaman gelişme geriliği söz konusu olabilir. Plasentalar arasında damarsal bağlantılar olduğu için bir bebeğin plasentası diğer bebeğin plasentasına gereksiz yere fazla kan verebilir. Bu durumda bir tanesi daha az kan hücresi taşırken diğeri daha fazla yüklenebilir. Bunların da ultrasondaki görüntüsü amniyon sıvısının azalması ve kiloların daha az olması şeklindedir. 

Bir farklılık da İkiz gebeliklerde tek kese içine yerleşmiş olan bebeklerde var. Tek kese içine yerleşme tek yumurta ikizlerinin yaklaşık olarak %1?inde görülür. Tek kese içine yerleşmiş bebekleri bekleyen en büyük tehlike kordonların birbirine dolanmasıdır. 30. haftaya kadar kordon dolanması riski daha fazla olduğu için bu anne adaylarının aşırı fiziksel aktiviteden ve egzersizden kaçınması gerekir. Tek kese içine yerleşmiş olan ikiz gebeliğin riski genelde 32. haftadan itibaren azalır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat