Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir?

7,314
kez izlendi
Puan: 3.92 / 5
Detaylı Açıklama

İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir?

İkizden ikize transfüzyon sendromu (Twin to Twin Transfusion Syndrome) ikizlerden birinin diğerine kan vermesi durumudur. Bu durum çift yumurta ikizlerinde hiçbir zaman görülmez. Tek yumurta ikizlerinde ise tek plasenta tarafından beslenenlerin de görülür. Tek yumurta ikizliğinin en önemli özelliği hemen hemen her türünde bebeklerin birbiriyle damarsal bağlantı yapma ihtimalinin olmasıdır. Bebekler arasında kan sürekli olarak karışıyor, birinin kanı diğerinin kanına gidiyor. Bu dolaşım dengeli olduğu zaman bir probleme sebep olmuyor.

İkizler arasındaki damarsal bağlantılar çok fazlaysa veya tipleri farklıysa o zaman bir bebekten diğer bebeğe kan gittiğinde kanı alan bebek onu çok fazla olarak algılayamıyor ve o bebekte yüklenme oluyor, kanı çok fazla artıyor. Bu bebekler doğduklarında renkleri daha koyu ve daha kilolu olurlar. 

Kan miktarı fazla olan bebeğin idrarının fazla olması sebebiyle amniyon sıvısı daha fazla oluyor. Verici bebekte ise verdiği kan geri gelmediği için kan miktarı ve idrarı az olduğundan amniyon sıvısı da az oluyor. Verici bebek yeterince beslenemediği için gelişme geriliği ortaya çıkıyor.

Bu bebeklerin çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Eğer durum çok ciddileşirse, bebeklerden birinin hayatı tehlikeye girerse erken doğum gerçekleşebilir.

Sorun çoğu zaman çok erken dönemde oluştuğu zaman ortaya çıkıyor. Özellikle 20. haftadan önce oluştuysa bu bebeklerin ikisinin de yaşama ihtimali çok azdır. Sorun 20. haftadan sonra saptandıysa başarı oranı çok yüksek olmasa da rahim içi tedavisi yapılabiliyor. 

Gelişme geriliği olan bebekte az kana bağlı olarak zihinsel sorunlar oluşabileceği gibi diğer bebekte aşırı yüklenmeye bağlı olarak doğum sonrasında ciddi metabolik ve kalbe bağlı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

İkiz gebeliklerin çok az bir kısmını ilgilendiren İİTS, ender görülen monokoriyoni ikizlerin %5-10'unda görülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat