Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz gebeliklerde sorun yaşamamak için nelere dikkat edilmeli?

39,386
kez izlendi
Puan: 3.84 / 5
Detaylı Açıklama

İkiz gebeliklerde sorun yaşamamak için nelere dikkat edilmeli?

Dinlenme
İkiz gebeliklerde beslenmeyle eşit derecede önemli konu istirahattir. Anne adaylarının çoğu çalışan veya çalışmasa bile evde çocuğuna bakan, ev işi yapan anne adayları olduğu için dinlenmelerine yeterince önem vermiyor olabilirler. Çoğul gebelik taşıyan anne adaylarının çok dikkat etmesi lazım çünkü tekil gebelikte bu tam olarak geçerli olmasa da aşırı fiziksel aktivite ikiz gebelikte erken doğum olasılığını arttırabilir.

Stresten uzak durma
Tekil gebeliklerde olduğu gibi çoğul gebeliklerde de anne adayları stresten uzak durmaya özen göstermelidir. Aşırı stres erken doğum riskini arttırabileceği gibi 24. haftadan itibaren salgılanan hormonlar bebeğe geçebileceği için bebeklerin de ileride huzursuz ve uykusuz bireyler olmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle 24. haftadan sonra ruhsal stresten uzak durmalıdır.

Anne adayının stres yaratacak faktörlerden uzak durması lazım. Stres yaratabilecek filmlerden, kitaplardan, şiddet içeren veya bebeklerle ilgili olumsuz haberlerden etkilenmemek için mümkün olduğunca bunlardan uzak durmak gerekiyor.

Doğum izni
İkiz bebek taşıyan anne adaylarının sorduğu sorulardan biri de doğum iznini uzatıp doğum sonrasına ekletip ekletemeyecekleridir.  Bu, mümkündür, ama biz önermiyoruz. Tekil gebelikte doğum izni 32. haftadır, ikiz gebelikte 30. haftadır. Doğum izni çoğul gebeliklere göre gittikçe aşağıya iner. İkiz gebelikte 30. haftaya kadar bekledikten sonra çalışmaya devam edildikçe erken doğum riski az oranda da olsa artar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat