Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz gebeliklerde bebekler ne tür sorunlar yaşayabilir?

16,712
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama

İkiz gebeliklerde bebekler ne tür sorunlar yaşayabilir?

İkiz gebeliklerde bebeklerin yaşaması muhtemel sorunların en temel belirleyicisi bebeklerin çift yumurta ikiz veya tek yumurta ikizi olduğudur. Çift yumurta ikizlerinin yaşaması muhtemel sorunlar tek yumurta ikizlerine göre daha azdır.

Tek yumurta ikizliğinde plasenta ve amniyon kesesiyle ilgili sorunlar
Tek yumurta ikizliğinde iki plasenta ve iki amniyon kesesinin bulunmasına dikoryonik diamniyotik denir. Bu durum tek yumurta ikizlerinde en sağlıklı gebelik şeklidir. Tek plasenta ve iki amniyon kesesinin olmasına monokoryonik diamniyotik denir. Bu durumda bebekler ayrı keselere sahiptir; fakat aynı plasenta tarafından beslenir. Bebekler tek plasenta tarafından beslendiği için damar dolaşımları birbirine karışabilir. Bir bebek gelişme geriliği, diğer bebek aşırı irileşme gösterebilir. 

Bir bebekte amniyon sıvısının azalması, diğer bebekte amniyon sıvısının artması şeklinde sorunlar görülebilir. Çok ender durumlarda ise tek plasenta vardır ve bebekler bir kesede bulunmaktadır. Buna Monoryonik monoamniyotik denir. Bu durum ikiz gebelik şekilleri aslında en dezavantajlı ikiz gebelik şeklidir. 32. haftaya kadar özellikle kordon dolanmasına bağlı ikiz eşlerinden birinin hatta ikisinin kaybedilmesi riski vardır.

Erken doğum riski
Erken doğum riski çift yumurta ikizlerinde, tek yumurta ikizlerine göre daha azdır. Tekil gebeliklerde doğum miadı 40 hafta, ikiz gebelikte 37 hafta, üçüz gebelikte ise 34 haftadır. Genel olarak çoğul gebeliklerde bebekleri bekleyen en büyük sorun erken doğum tehlikesidir.

Tek yumurta ikizlerinde başta olmak üzere ikizlerde gelişme geriliği sorunu olabilir. Bir bebek diğerinden daha fazla kan alabilir veya bir bebek diğeri tarafından baskıya uğratılabilir.

Bebeklerde %2-3 arasında sakat doğma riski vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat