Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz gebeliklerde anne adayı ne tür sorunlar yaşayabilir?

12,542
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

İkiz gebeliklerde anne adayı ne tür sorunlar yaşayabilir?

Rahim, tek odacıklı olduğu için aslında tekil gebeliğe göre planlanmıştır. Bu nedenle tekil gebelikten daha fazla olunca iki ve özellikle üç olunca gebeliğe bağlı bütün belirtiler çok daha fazla yaşanıyor. 

İkiz gebelikte anne adayında bulantı, kusma, aşırı uyuma gibi hormonal değişimler daha fazla görülür. Hamileliğin son dönemlerinde mekanik sorunlar artmaya başlar. İkiz gebelikte daha fazla hormon olması ve rahimin yaptığı baskı daha fazla olduğundan basur ve reflü gibi sorunlar daha şiddetli yaşanır. Bacaklarda ödem ve varisler ortaya çıkar.
 
Ruhsal değişiklikler de ikiz ve çoğul gebeliklerde çok daha farklı olabiliyor. Bunlar arasında özellikle ilk üç aylık dönemde kaygı, endişe hali çok daha fazla yaşanır. Son üç aylık dönemde, doğum yaklaştıkça  doğumun nasıl yapılacağı ve bebeklerin sağlığı anne adayını oldukça kaygılandırır. Burada iki bebek düşünüldüğü için ruhsal değişikliler de fazla olacaktır. İkiz gebelik, tekil gebeliklere göre anne adayının vücudunu daha fazla yorar.

Üçüz gebelik ve daha fazla gebelik ise hamilenin vücudunu tolare edebileceği yükleri aşmış olduğu için çok daha yüksek riskli seyreder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat