Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz gebelikler için doğum yöntemine nasıl karar verilir?

30,928
kez izlendi
Puan: 4.96 / 5
Detaylı Açıklama

İkiz gebelikler için doğum yöntemine nasıl karar verilir?

İkiz bebekler için günümüzde, ülkemizde, ABD?de de ve diğer gelişmiş ülkelerde sezaryenle doğum oranı çok fazladır. Bunun nedenlerinden biri tüp bebek yöntemiyle sahip olunan ikiz gebeliklerdir. Tüp bebek yöntemiyle kalınan gebeliklerde anne ve baba adayı bebek konusunda çok stresli olduğu için sezaryene daha kolay karar veriliyor. Normal doğum kararının verilmesinde en önemli etken gebelik haftasıdır. Eğer gebelik haftası ufak ise bebeklere travma olmasın ve bebekler doğarken zarar görmesin diye sezaryen tercih edilebilir.

İkiz gebeliklerin çoğu %40-50 oranında baş ve baş pozisyonunda olduğu için normal doğuma uygun olabilir. Baş ve baş pozisyonu ilk bebekle ikinci bebeğin baş kısmından doğması demektir. Onun dışında daha az görülen şekli baş ve makat gelişi (bebeğin ters durması). Onda da normal doğum söz konusu olabilir, ama normal doğumda en tercih edilen şekil baş ve baş geliştir.

İkiz gebelikte epidural anestezi
İkiz gebelik taşıyan anne adayları epidural olabilir; fakat epiduralin yan etkileri düşünülmelidir. Epiduralin en büyük yan etkilerinden biri tansiyonun düşmesidir. İkiz gebeliği olan anne adaylarında bebeklerin baskısı nedeniyle kalbe dönen kan miktarı az olduğu için tansiyon düşme eğilimi vardır. Epidural tansiyonu daha da düşürebilir ve normal doğumda sıkıntı yaratabilir. Sezaryende genelde sıkıntı yaratmıyor; çünkü sezaryende dakikalar içinde doğum gerçekleşiyor. Epidural alan anne adayında tansiyon düşüklüğü nedeniyle bulantı ve sersemlik hissi gibi sorunlar görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat